Vyrážky, podráždenie a začervenanie, kožná alergia či zapálené oči – to všetko vás môže potrápiť, ak používate kozmetiku, ktorá mala byť už dávno v koši.
Sledujete kozmetiku? Nie, nemyslíme reklamu na najnovšie skrášľovacie vychytávky. Kozmetické výrobky majú rovnako ako potraviny svoju trvanlivosť. Po uplynutí tejto doby by ste kozmetiku používať nemali.
Neplatí však ani pravidlo, že krém alebo mejkap po otvorení vydrží až do úplného minutia. Čo teda treba na kozmetike sledovať, aby ste sa neskrášlili nepríjemným podráždením pokožky?
Každý kozmetický produkt má na obale uvedenú ikonku s malým otvoreným téglikom. Ten by ste si mali všimnúť už pri nákupe. Vždy je pri ňom uvedené číslo, ktoré hovorí o tom, koľko produkt po otvorení vydrží v nezmenenej kvalite. Samozrejme, pri dodržaní skladovacích podmienok. Tie bývajú na produkte vyznačené tiež. Výrobca väčšinou požaduje, aby ste výrobky skladovali na suchom mieste pri teplote 25 °C.
So skrátenou životnosťou preto určite rátajte pri kozmetike, ktorú prenášate v kabelkách. 25 °C najmä v lete nie je problém presiahnuť. Tu sa neoplatí riskovať. Kabelkové lesky, rúže a mejkapy radšej spotrebujte skôr, alebo ich vyhoďte aj dva – tri predtým, ako je uvedené na obale. To isté platí aj o produktoch, ktoré boli z nejakého dôvodu dlhšie vystavené priamemu slnečnému žiareniu alebo vysokej teplote.
Možno budete prekvapené, že po dôkladnej kontrole doby spotreby bude značná časť vašej obľúbenej kozmetiky na vyhodenie. Alebo zistíte, že očné tiene, ktoré sa vám pred rokom tak páčili, ste si pred uplynutím doby spotreby ani len nestihli vyskúšať.
Nevadí, pozrite sa na to z lepšej stránky. Odstránite všetky produkty, ktoré by vás mohli ohroziť, zistíte, že možno nepotrebujete 5 hnedých ceruziek naraz a získate oficiálny dôvod vybrať sa na veľké doplnenie čerstvých kozmetických zásob.
autor: TREG