Ako rozpoznať kvalitnú kozmetiku?

Pri výbere kozmetiky často hľadáme ten najlepší krém, či telové mlieko celé mesiace. Obiehame obchody, radíme sa s kamarátkami, experimentujeme. Často nás zláka pôsobivá reklama či obal. To dôležité, čomu by sme mali venovať pozornosť je však napísané malými písmenkami v príbalovom letáku. Zvyknete sledovať zloženie kozmetiky? Zoznámte sa s látkami, ktoré by vaše skrášľovadlá radšej nemali obsahovať.

Minerálne oleje

parafín, ozokerit, cerezín, vazelína, minerálne oleje

Na prvý pohľad pôsobia ako látky, ktoré pleť chránia. V skutočnosti upchávajú póry, „vyťahujú“ vlhkosť na povrch pokožky, čím vytvárajú dojem hydratácie. Nedajte sa pomýliť. Minerálne oleje nemajú pozitívne účinky na pokožku. Niektoré zdroje ich dokonca označujú ako karcinogénne.

Fenoly a zlúčeniny s fenylovou skupinou

nitrofenol, fenolftaleín, chlorofenol, fenyléndiamín, fenyléndiamín sulfát

V kozmetike používajú ako konzervanty. Pri dlhodobom používaní však môžu narúšať obal buniek. Ide o silné dezinfekčné prostriedky.

Ftaláty

V parfémovaných prípravkoch môžete naraziť na nebezpečné ftaláty. Bežný je dietylftalát (DEP), ktorý aj v malých dávkach pri dennom používaní narúša obranyschopnosť pokožky. EÚ používanie ftalátov v kozmetike výrazne obmedzila. Bývajú však súčasťou kozmetiky napr. z Ázie, USA, kde majú pre kozmetiku voľnejšie smernice.

Syntetické farbivá

všetky farbivá na báze anilínu, HC orange3, Acid red 73, Pigment green 7

Hoci je ich pôsobenie na ľudské zdravie diskutabilné, umelé farbivá nájdete vo väčšine kozmetiky. Podobne ako syntetické vône, aj farbivá môžu vyvolať alergickú reakciu alebo nepríjemné podráždenie pokožky.

Chémia vs. príroda v kozmetike

Chémia v kozmetike bude pre väčšinu z nás vždy neprehľadnou džungľou nezapamätateľných názvov. Prirodzenejšou cestou starostlivosti je kozmetika na prírodnej báze. Aj pri tej si však treba dávať pozor na zloženie. Nedajte sa zlákať ubezpečeniami o použití 100 % prírodných surovín bez ich uvedenia.

Vyberte si výrobcu, ktorý nemá problém zverejniť a dokladovať zloženie svojej kozmetiky. Sledujte nielen etikety, ale aj produktové stránky, porovnávajte a pýtajte sa. Dnes nie je problém kontaktovať výrobcu či distribútora. Ak máte otázky, skúste ich adresovať priamo im. Seriózni producenti ich určite nenechajú bez odpovede.

autor: TREG




Leave a Reply

Your email address will not be published.


Comment


Name

Email

Url