Všetci milujeme leto, najmä kvôli teplému a slnečnému počasiu. Trávime oveľa viac času vonku, stretávame sa s priateľmi, chodíme sa schladiť do bazénov, jazier či k moru. Mnohokrát si však neuvedomujeme akú záťaž pri tom prežíva naša pleť.
UV žiarenie, pot, chlór, vietor či letné búrky. To všetko sú negatívne vplyvy, ktoré ohrozujú našu pleť a spôsobujú jej nadmerné vysúšanie. Pokiaľ pociťujete začervenanie, pálenie alebo svrbenie pokožky, alebo sa vám dokonca tvoria biele šupinky na tvári, sú to varovné signály, že vaša pleť je dehydratovaná.
Viac ako 70% ľudského organizmu tvorí voda. Preto je jasné, že koža ako jeho najväčší orgán potrebuje pre správne fungovanie veľké množstvo vlhkosti a hydratácie. Najviac vody sa pritom nachádza práve vo vrchnej vrstve pokožky. Keď sa však vonkajšími vplyvmi jej obsah scvrkne na menej ako 10%, koža stráca svoju celistvosť. Jej dehydratácia sa prejavuje začervenaním, pocitom napätia, svrbenia či štípania. Na dotyk je suchá, zvädnutá, nepružná a drsnejšia. Môžu sa na nej dokonca vytvárať suché ložiská, ktoré sa postupne odlupujú. Okrem nepríjemného pocitu, sa môže takto narušená pokožka stať vstupnou bránou pre rôzne nečistoty, škodlivé látky a infekcie.
Ak chcete mať krásnu a zdravú pokožku je potrebné ju hydratovať zvonku i zvnútra. Toto pravidlo platí obzvlášť počas letných mesiacov. Základom je samozrejme dodržiavať pitný režim a podporiť hydratáciu organizmu zvnútra. Najlepšia na tento účel je čistá voda. Tekutiny si treba dopĺňať pravidelne, no v menších množstvách. Pozor si treba dať ale na nápoje, ktoré sa do správneho pitného režimu nepočítajú.
Príkladom sú káva, zelené a čierne čaje a alkohol, ktoré pôsobia naopak močopudne. Aj po ich požití by ste preto mali vypiť ďalší pohár vody. Denne ľudský organizmus potrebuje približne dva až tri litre tekutín, to však závisí od telesnej konštrukcie aj jeho záťaže. Objem však treba zvýšiť v čase horúčav či pri športovej aktivite.
Platí to najmä po 20. roku života, kedy ju už treba dodatočne hydratovať. Čím skôr s tým začnete, tým neskôr sa budete musieť zaoberať prvými problémami s kožou. Hydratačný krém zadržiava vodu v povrchových vrstvách pokožky, vďaka čomu ju aj vyhladzuje a zvláčňuje a zároveň na nej vytvára film, ktorý zabraňuje strate vlhkosti a vysúšaniu.
Ďalšou dôležitou súčasťou denného krému počas jarného a letného obdobia, kedy sú slnečné lúče ostrejšie a nebezpečnejšie, je ochranný faktor. Na každodenné použitie by ste mali mať denný krém s ochranným faktorom minimálne 15, ktorý však nie je vhodný na opaľovanie. Ďalšou zložkou, ktorú by mal dobrý krém obsahovať je D-Panthenol. Ten dokáže pokožku upokojiť a ochrániť.
TIP:
Novinka z lekárne hydratačný krém na tvár pre normálnu a zmiešanú pokožku Tecnoskin® Hydraboost Facial Cream for Normal Mixed Skin je ideálnou starostlivosťou pre vašu pleť. Kyselina hyalurónová a Aquarich vytváraju zásoby vody v koži, vďaka čomu je pleť okamžite hydratovaná a hydratáciu si zachováva po celý deň. Denný krém obsahuje aj UV filtre, vďaka čomu ochráni pleť pred slnečným žiarením, ktoré spôsobuje dehydratáciu pokožky. D-Pantenol zároveň upokojuje akékoľvek podráždenie.
Pripravte svoju pleť na leto a ponúknite jej ochranu, vďaka ktorej si budete môcť vychutnať letné počasie plnými dúškami.