Nestarnite zbytočne, dávajte si pozor na tieto prešľapy

Vrásky sú znakom pribúdajúcich rokov. Kým niektoré sú prirodzeným prejavom starnutia pleti, iné s ním nemajú absolútne nič spoločné. Naše návyky pri ošetrovaní pleti či rôzne zlozvyky môžu spôsobovať vznik vrások. Pozrime sa preto na niektoré chyby, ktoré nam nechcené roky len zbytočne pridávajú.

Cigaretka na dva ťahy?

Fajčenie je jednou z najčastejších príčin nadmernej tvorby a výskytu vrások. Viaceré štúdie na dvojičkách ukázali, že tento zlozvyk môže viesť až k predčasnému starnutiu a opotrebovaniu pleti. Takže zahoďte cigarety do koša a s nimi zahodíte aj zbytočné vrásky.

Ste to, čo jete

Ak chcete udržať vašu pokožku zdravú a sviežu, tak staré porekadlo „ ste to, čo jete“ je viac ako na mieste. Nadmerná konzumácia cukrov a potravín s vysokým glykemickým indexom totiž môžu nepriaznivo ovplyvňovať proces starnutia.

Hlavnou príčinou je proces glykácie, pri ktorom sa viažu molekuly bielkovín a na molekuly cukru, čo spôsobuje, že svaly tuhnú a deformujú sa. Výsledkom je strata prirodzenej elasticity pokožky, kontúr tváre a vznik mimických vrások.

Rafinovaný cukor a ostatné jednoduché sacharidy zase môžu vyvolávať zápaly, čím rastie aj celková hladina inzulínu v tele. Pri zápale navyše telo produkuje enzýmy, ktoré štiepia kolagén a elastín, čo nakoniec vedie k prehlbovaniu a zväčšovaniu vrások.

Povedzte nie poháriku

Alkohol, okrem faktu, že je toxický pre naše telo, výrazne dehydratuje pokožku. Pleť tak stráca jas a sviežosť. Postupne tiež prichádza o prirodzenú elasticitu a pružnosť a vytvárajú sa vrásky v dôsledku nedostatočnej hydratácie pokožky.

Alkohol okrem toho negatívne ovplyvňuje hladinu vitamínu A, ktorý je dôležitým antioxidantom a chráni pokožku pred nepriaznivými vplyvmi prostredia a podporuje regeneráciu buniek kože. Vitamín A taktiež prispieva k tvorbe kolagénu, ktorého klesajúca hladina znižuje elasticitu pokožky.

Žuvačky

Dáte si po obede alebo kávičke žuvačku? Aj týmto spôsobom si pridávate roky na tvári. Práve pre žuvanie žuvačiek sa totiž v okolí spodnej pery objavuje špeciálny druh vrások. A to ani nehovoríme o ťažkostiach, ktoré tým vznikajú v ústach. V mene krásy, vzdajme sa tohto malého návyku.

Zo solária rovno na pláž?

Vieme, že úplne sa vyhýbať slnku nie je správne. Priznajme si ale, že mnohé z nás trávia opaľovaním aj celé hodiny a dni. Nadmerné vystavovanie sa priamym slnečným lúčom pritom môže naštartovať rozklad kolagénu a tvorbu mimických vrások. Ošetrovať tvár a používať denne krémy s ochranným faktom (aspoň SPF 15) je preto základom ochrany.

Zanedbávané olupovania (exfoliácia) pleti

Vďaka exfoliácii odstránite nečistoty, nadmerný maz a odumreté bunky pokožky, ktoré vytvárajú dojem starej a vráskavej tváre. Pravidelným olupovaním bude vaša pleť tiež sviežejšia a jasnejšia a aj anti-age produkty si nájdu ľahšie cestu do vašej pokožky.

Všetkého ale veľa škodí. Ani pokožku preto neolupujte príliš často a agresívne. Vedeli ste napríklad, že nadmerné olupovanie môže viesť k negatívnym dôsledkom a spôsobiť predčasné starnutie? Exfoliácia totiž odstraňujete vrchnú ochrannú vrstvu pokožky a ak sa jej budete zbavovať pričasto, vystavíte pleť nepriaznivým vplyvom prostredia (toxínom a nečistotám) a spravíte ju zraniteľnejšou voči slnečným lúčom.

Akékoľvek spálenie alebo poškodenie pokožky sa pritom prejaví jej predčasným starnutím, stratou pružnosti a vlhkosti a následným vznikom vrások. Dôsledne preto zvážte, ktoré produkty používate na jemnú exfoliáciu a vyberte si tie, ktoré podporia prirodzenú regeneráciu buniek kože.

Šťúranie

Prestaňte sa štúrať a vytláčať si vyrážky na tvári. Nechajte ich zmiznúť prirodzene, ako to chcela samotná príroda. Pri každom zatlačení a naťahovaní pokožku len narúšate a zároveň podráždite. Výsledkom je tak množstvo drobných jaziev a vrásky.

Nočný make-up

Ak si pred spánkom neodstránite make-up, vrásky doslova privolávate. Make-up a nečistoty, ktoré sa usadia počas dňa na tvári totiž prenikajú do pórov. V pokožke tak narúšajú kolagén a elastín, čo urýchľuje proces starnutia a vedie k vzniku prvých mimických vrások. Nezabudnite teda na základné pravidlo: Vždy si pred spánkom očistite a hydratujte pleť.

Spánok

V akej pozícii spávate? Ak je vaša hlavná poloha na bruchu s tvárou položenou na vankúši, môžete si na tvári pridávať roky a naštartovať vznik vrások. Najlepšie je ak spíte na saténovom vankúši alebo na chrbte, aby ste si neotláčali textúru podušky na tvár.

autor: TREG

Prečítajte si tiež