Pigmentové škvrny, nepríjemný dovolenkový suvenír

Aj vy ste si okrem krásneho opálenia doniesli z dovolenky nové pigmentové škvrny a znamienka? Určite by ste nemali odkladať návštevu dermatológa, aby vám všetky znamienka skontroloval. Pozorujte najmä, či nemenia veľkosť, tvar, farbu, prípadne či vás svrbia. Ak vám dermatológ riziko vylúči a stanoví, že ide len o kozmetickú záležitosť prečítajte si, ako by ste sa mohli škvrniek zbaviť.

Pigmentové škvrny vznikajú pri zvýšenej aktivite melanocytov, ktoré vytvárajú melanín v bazálnej vrstve pokožky. Melanín je tmavý ochranný pigment. Poznáme dva druhy melanínu hnedý, ktorý pohlcuje UV žiarenie slnečných lúčov a je tak prirodzenou ochranou a červený, ktorý sa nachádza u osôb so svetlou pleťou, tento pokožku pred UV lúčmi nechráni.

Ak je pôsobenie slnka primerané, výsledkom je rovnomerné opálenie. V prípade, ak vystavíte pokožku príliš silnému slnku dlhší čas, môže byť výsledkom výskyt tmavých fliačkov - pigmentových škvŕn.

Čo spôsobuje vznik pigmentových škvŕn

 • Dedičnosť: predispozícia na tvorbu pigmentových škvŕn je dedičná a v takomto prípade sa začína prejavovať okolo 20. roku života.
 • Hormonálne zmeny: pigmentové škvrny môžu vzniknúť aj pri užívaní hormonálnej antikoncepcie, po jej vysadení vy však mali zmiznúť.
 • Dlhší pobyt na slnku: ultrafialové žiarenie stimuluje pigmentáciu buniek v koži a nadmerné slnenie spôsobuje nadmernú tvorbu melanínu a preto vznikajú malé oválne alebo okrúhle pigmentové škvrny.
 • Iné faktory: ak ste precitlivený na slnečné žiarenie, po aplikácii parfumov a pri prudkom čistení kože vám môžu vzniknúť nechcené pigmentové škvrny.

Prevencia pre vznikom pigmentových škvŕn

 • Chráňte sa pred slnkom medzi 10:00 - 14:00 hod.
 • Používajte opaľovacie krémy s ochranným faktorom.
 • Vyhýbajte sa soláriám.
 • Nepoužívajte parfum na miesta, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu.
 • Doprajte si bohatú stravu na vitamín E, betakarotén a zinok.
 • Hydratujte pokožku vystavenú slnečnému žiareniu.

Liečba

Základom úspešnej liečby pigmentových škvŕn je obmedzenie vystavovania kože slnečnému žiareniu.
Sú dva spôsoby, ktoré dermatológovia volia pri liečbe pigmentových škvŕn:

 1. Odstránenie zafarbenia pokožky chemickým pílingom pomocou kyslého roztoku kyseliny glykovej (AHA), laserovou terapiou alebo intenzívnym pulzným svetlom.
 2. Používanie krémov na reguláciu pigmentových škvŕn. Existujú lekárske alebo kozmetické výrobky určené na lokálnu aplikáciu, ktoré pigmentáciu regulujú.

Autor: TREG

Prečítajte si tiež