Sila obyčajného mejkapu a rúžu

Patríte medzi tie, ktoré bez mejkapu nevybehnú ani so smeťami alebo sa ho desíte ako čert kríža? Väčšina žien si neuvedomuje, ako veľmi pôsobí bežné líčenie na to, ako ich ostatní vnímajú.

Mejkap = sebavedomý vzhľad

V obchode mejkap celkom určite prispieva k dôveryhodnosti ženy. Dôkazom je jednoduchý experiment s asistentkami. Štyri podobne vyzerajúce ženy predávali výcvikové kurzy. Každá sedela za svojím stolom, boli podobne oblečené, jediný rozdiel bol v ich líčení. Prvá mala mejkap a okuliare, druhá len okuliare, tretia len mejkap a štvrtá bola bez okuliarov aj bez mejkapu.

Zákazníci prichádzali k asistentkám a pýtali sa na ponúkané kurzy. Po ukončení rozhovoru mali ľudia povedať, ako vnímali konkrétnu predajkyňu a charakterizovať ju vhodným prívlastkom.

Žena s okuliarmi a mejkapom

Na ostatných pôsobila ako sebavedomá, inteligentná, kultivovaná a priateľská. Niektoré zákazníčky ju vnímali ako chladnú, arogantnú a namyslenú. To naznačuje, že ju mohli považovať za potenciálnu súperku, pretože na mužov tak nepôsobila ani v jednom prípade.

Asistentka s mejkapom

Bez okuliarov dostala veľmi dobré ohodnotenie vzhľadu a vystupovania, osobné zručnosti, ako napríklad počúvanie a vytváranie si vzťahu, na tom boli trochu horšie.

Ženy bez mejkapu

Vyšli z hodnotenia osobných zručností aj vystupovania najhoršie, pričom okuliare v tomto prípade nemali takmer nijaký vplyv na postoj ľudí a na to, čo si zapamätali. Väčšina žien si absenciu mejkapu všimla, muži to nezaregistrovali.

Zaujímavosťou je, že asistentky s mejkapom mali na sebe údajne kratšiu sukňu, čo naznačuje, že mejkap prispieva k celkovému sexi imidžu. Dodáva žene sebavedomý vzhľad a v kombinácii s okuliarmi je výbornou stratégiou na zanechanie výrazného dojmu. Ak nemáte dioptrie, ale často absolvujete obchodné stretnutia, skúste si vziať okuliare s čírym sklom bez dioptrií. Výsledok vás určite nesklame.

Rúž - serióznosť vs. ženskosť

Podobný experiment bol vykonaný aj s rúžom. 9 žien sa zúčastnilo pohovorov so ženami a mužmi. Záver bol jednoznačný. Ženy s výrazným červeným rúžom ostatní považovali za orientované na získanie pozornosti mužov. Ženy s nenarúžovanými perami ľudia hodnotili ako zamerané na kariéru a seriózne v práci. Takmer všetky ženy, ktoré sa rozprávali s nenarúžovanými ženami, si tento fakt všimli. Z mužov to postrehla len polovica.

Ak pracujete v odvetví, kde je ženskosť vítaná (móda, kozmetika), alebo sa práve chystáte na rande, nebojte sa výraznejších odtieňov rúžu, sú ideálne. Na obchodné stretnutia, na ktorých chcete vyvolať seriózny dojem, určite voľte decentnejšie tóny. V zásade však platí, ak nechcete pôsobiť ako nevýrazné puťky, bez rúžu ani na krok!

 

autor: TREG

Prečítajte si tiež