Užívajte si leto bez pigmentových škvŕn

Dotyky slnečných lúčov pohladia naše telo aj dušu a mnohokrát v nás vyvolávajú pocity šťastia a lepšiu náladu. Tak ako pre mnohých je slnko najlepším kamarátom a trávia s ním každú voľnú chvíľu, pre mnohých môže byť slnko aj veľkým nepriateľom.

Pozor na pigmentové škvrny

Aj vám sa stáva, že už prvé dotyky slnečných lúčov vám spôsobujú nepríjemné a výrazné hnedé fľaky na tvári? Pigmentové škvrny sa najčastejšie objavujú na lícach, na čele, nad hornou perou, okolo nosa či na spánkoch. Príčin ich vzniku je viac a odhaliť tú pravú je mnohokrát náročné. Začína to UV žiarením, pokračuje užívaním hormonálnej antikoncepcie, liekov alebo hormonálnymi zmenami v období menopauzy. Na vine ale môžu byť aj oveľa banálnejšie veci ako kombinácia kozmetiky alebo parfumu a slnečných lúčov. Aj keď stojí za vašimi pigmentovými škvrnami iný dôvod ako UV žiarenie, hnedé fľaky sa jeho vplyvom zhoršujú a určite vám nepridajú na eláne.

Za vznikom pigmentových škvŕn stojí nahromadenie melanínu

Na určitých miestach v nižších vrstvách pokožky, ktoré sa prejavuje kontrastným sfarbením na povrchu. Škvrny sa môžu objaviť na akomkoľvek mieste na tvári, alebo na rukách či na chrbte a môžu byť aj rozlične veľké.

Existuje viac spôsobov ako sa pigmentovým škvrnám vyhnúť alebo sa ich zbaviť

Pri miernej forme je najjednoduchším spôsobom použitie krému na pigmentové škvrny. V dnešnej dobe hydratačné krémy s účinnou zložkou whitonyl dokážu zmierniť tvorbu melanínu a predchádzať tak hromadeniu melanínu v koži. Je taktiež dôležité používať kozmetické prípravky s ochranným faktorom (minimálne SPF 20) a chrániť sa tak pred slnečným žiarením.

Vyskúšajte hydratačný krém na tvár proti pigmentovým škvrnám Tecnoskin® Anti-spot Multi-Action Day Cream SPF 20. Pokožku nielen hydratuje, ale je aj účinným nástrojom v boji proti pigmentovým škvrnám – a to platí ako pre existujúce, tak aj pre novovznikajúce. Jeho schopnosť zmierniť tvorbu melanínu, a rovnomerne ho distribuovať v koži, vám okrem toho pomôže k peknej a jednotnej farbe pleti.

Je ideálny aj ako starostlivosť po bieliacich procedúrach, ktorých účinok predlžuje, vhodný je aj pre citlivú pokožku. Vďaka ochrannému faktoru SPF 20 poskytuje ochranu pred slnečným žiarením a to rovnako počas prvých jarných dní, aj v sparných letných mesiacoch. Je dôležité, aby ste sa informovali iba v lekárňach.

Ťažšie formy pigmentových škvŕn je dobre konzultovať s odborníkom a s jeho pomocou si zvoliť najlepší spôsob liečby (sú to procedúry ako chemický píling, odstránenie pomocou intenzívneho pulzného svetla, laserové odstránenie hyperpigmentácii, diamantová dermabrázia a pod.)

Prevencia proti pigmentovým škvrnám

  • Vystavujte svoju tvár slnečnému žiareniu čo najmenej. Najagresívnejšie je od 11.00 do 16.00 hodiny.
  • Používajte hydratačné krémy na tvár s ochranným faktorom minimálne SPF 20. Dvojitú ochranu si zabezpečíte používaním make-up-u s UV filtrom.
  • V lete nepoužívajte na tvár píling alebo chemické čistenie kože, oslabíte si tak prirodzenú bariéru kože.
  • Pozor aj na kozmetické produkty s obsahom retinoidov a ovocných kyselín, sú citlivé na svetlo a môžu spôsobiť vznik nových pigmentových škvŕn. Rovnako by ste si mali dávať pozor aj nato, ak si striekate parfum priamo na pokožku. Pigmentové škvrny môžu vzniknúť ak sa vám na pokožku dostane aj lak na vlasy.
  • Pozor na užívanie antibiotík.
  • Pozor na užívanie hormonálnej antikoncepcie.

autor: TREG

Prečítajte si tiež