Pigmentové škvrny, nepríjemný dovolenkový suvenír

Aj vy ste si okrem krásneho opálenia doniesli z dovolenky nové pigmentové škvrny a znamienka? Určite by ste nemali odkladať návštevu dermatológa, aby vám všetky znamienka skontroloval. Pozorujte najmä, či nemenia veľkosť, tvar, farbu, prípadne či vás svrbia. Ak vám dermatológ riziko vylúči a stanoví, že ide len o kozmetickú záležitosť prečítajte si, ako by ste sa mohli škvrniek zbaviť.

Pigmentové škvrny vznikajú pri zvýšenej aktivite melanocytov, ktoré vytvárajú melanín v bazálnej vrstve pokožky. Melanín je tmavý ochranný pigment. Poznáme dva druhy melanínu hnedý, ktorý pohlcuje UV žiarenie slnečných lúčov a je tak prirodzenou ochranou a červený, ktorý sa nachádza u osôb so svetlou pleťou, tento pokožku pred UV lúčmi nechráni.

Ak je pôsobenie slnka primerané, výsledkom je rovnomerné opálenie. V prípade, ak vystavíte pokožku príliš silnému slnku dlhší čas, môže byť výsledkom výskyt tmavých fliačkov – pigmentových škvŕn.

Čo spôsobuje vznik pigmentových škvŕn

Prevencia pre vznikom pigmentových škvŕn

Liečba

Základom úspešnej liečby pigmentových škvŕn je obmedzenie vystavovania kože slnečnému žiareniu.
Sú dva spôsoby, ktoré dermatológovia volia pri liečbe pigmentových škvŕn:

  1. Odstránenie zafarbenia pokožky chemickým pílingom pomocou kyslého roztoku kyseliny glykovej (AHA), laserovou terapiou alebo intenzívnym pulzným svetlom.
  2. Používanie krémov na reguláciu pigmentových škvŕn. Existujú lekárske alebo kozmetické výrobky určené na lokálnu aplikáciu, ktoré pigmentáciu regulujú.

Autor: TREG




Leave a Reply

Your email address will not be published.


Comment


Name

Email

Url