Ako sa starať o problematickú pleť

Základom starostlivosti o aknóznu pleť je jej dôkladné čistenie. Nikdy nepristupujte k násilnému vytláčaniu nepripravenej pleti špinavými rukami. Najlepším spôsobom ako mechaniky vyčistiť pleť je navštíviť odborníka. Doma si môžete pleť šetrne vyčistiť iba ak nemáte silné akné a ide len o ojedinelé komedóny. Samozrejmosťou je používanie kvalitnej kozmetiky určenej na problematickú pleť. V prípade akútneho akné navštívte dermatológa, aby vám nastavil vhodnú liečbu.

Hĺbkové domáce čistenie pleti

  1. V kozmetickom salóne by vám na pleť naniesli uvoľňovací gél pre otvorenie pórov, môžete ho nahradiť aj čistiacim, ktorý máte doma.
  2. Prekryte pleť potravinárskou fóliou s vystrihnutými otvormi na nos a ústa, nechajte pôsobiť 15-20 minút.
  3. Navlhčeným tampónom zotrite gél
  4. Obaľte si prsty kozmetickou vreckovkou, pokožku jemne napnite a vrchol komedónu nadvihnite jedným ťahom zospodu nahor. Uhry, ktoré sa neuvoľnia, nechajte tak a nebojujte s nimi. Inak môžete spôsobiť to, že vám praskne stena
    komedónu v hĺbke kože a nasledujúci deň sa objaví bolestivý pupienok.

Vaše rady a tipy na domáce recepty pre problematickú pleť boli skvelé, nechajte sa inšpirovať.

Jogurt

Ráno aplikujte na tvár studený biely jogurt, nechajte ho pôsobiť 1-2 minúty, zatiaľ si môžete umyť zuby. Následne tvár opláchnite vlažnou vodou a osušte. Jogurt pomáha liečiť akné a zabraňuje vzniku nových. Má príjemné upokojujúce účinky a sťahuje póry.

Medovo-citrónová maska

Zmiešajte v miske 2 lyžice medu, 1 lyžičku škorice a ¼ šťavy z citróna. Ak je med príliš hustý zmes môžete vymiešať vo vodnom kúpeli, kým zo zmesi nebude hladká pasta. Masku vmasírujte prstami na čistú pleť, vyhnite sa okoliu očí. Necháme pôsobiť 15-20 minút. Následne opláchneme vlažnou vodou. Pokožka bude okamžite hladká a žiarivá. Masku aplikujte 2-3 krát týždenne.
Tip: Ak máte masky viac, môžete ju skladovať v uzavretej nádobe cca týždeň. Dajte si však pozor, aby ste do masky prstami nezaniesli nečistoty.

Citrónový peeling

Zmiešajte citrónovú šťavu s trstinovým cukrom a jemnými pohybmi vymasírujte do vlhkej pokožky. Tento svieži peeling bojuje proti akné a čistí póry. Ak máte citlivú pokožku treba dať pozor, tento peeling môže byť pre vás príliš dráždivý.

Cesnak

Cesnak pleť vysušuje a dezinfikuje. Ak potrebujete elixír proti vriedkom vyskúšajte starý recept. Stačí narezať cesnak, vytlačiť z neho šťavu, ktorou potriete postihnuté miesta. Prípadne si pretlačte 5 strúčikov cesnaku do vody a potierajte postihnuté miesta. Vyhýbajte sa okoliu očí.

Droždie

Droždie pôsobí antibakteriálne. Môžete po používať rozrobené s mliekom, jogurtom, smotanou. Naneste na pleť a nechajte pôsobiť cca 10-15 min. následne opláchnite. Takáto maska znižuje mastnotu pokožky zjemňuje a vypína pleť.

Aloe vera

Táto rastlina je pre pleť výborným pomocníkom. Nielenže zanechá pokožku hydratovanú a jemnú, ale ju aj vyživí, prečistí a nepodráždi. Najlepším zdrojom čerstvej šťavy je doma pestovaná rastlinka. Aloe vera je nenáročné na pestovanie a vždy stačí kúsok odrezať a potrieť pleť.

Čistiť, čistiť, čistiť

Overeným receptom je dennodenná starostlivosť. Každé ráno si pleť vyčistite gélom na problematickú pleť, potom použite pleťovú vodu a krém. Večer pred spaním naneste ešte sérum na problematickú pleť. Dva krát týždenne aplikujte peeling a jeden krát týždenne masku na problematickú pleť.

Prečítajte si tiež