Kyselina hyalurónová je lepší krém alebo injekcia

V reklamách sa v súčasnosti stále viac a viac objavuje „kyselina hyalurónová“. Drvivá väčšina ľudí pritom vôbec netuší, aké má účinky alebo akú táto takmer zázračná látka vôbec má úlohu v našom tele. Nájsť ju totiž môžete v koži, ale svoje ochranné schopnosti preukazuje napríklad aj v kĺboch, má to však jeden háčik - s vekom sa postupne z tela vytráca.

Kyselina hyalurónová je prirodzenou súčasťou nášho tela

Vďaka nej si napríklad vaša pleť zachováva vlhkosť a udržuje si mladistvý vzhľad. Aj preto sa objavuje v rôznych kozmetických prípravkoch – či už ide o krémy, gély, make-upy alebo injekcie, ktoré sa vpichujú priamo do pokožky. Bohate sa využíva aj v kozmetike určenej pre ženy so zrelou pleťou.

Z odborného hľadiska je kyselina hyalurónová biopolymér, ktorý sa nachádza v pokožke a v tkanivách nášho tela. Táto lepivá tekutina ale má okrem toho výraznú úlohu aj v kĺboch, ktoré premazáva a chráni pred vznikom osteoartrózy.

Jej najdôležitejšou úlohou je udržiavať v tele vlhkosť pre kozmetický priemysel sa preto stala nepostrádateľnou súčasťou hydratačných výrobkov. Pozitívne účinky má aj pri zápaloch kože a využíva sa aj na podráždenú pokožku napríklad po laserovom ošetrení či peelingu. Ani tu sa však schopnosti kyseliny hyalurónovej nekončia - kožu totiž okrem toho chráni aj pred škodlivým UVB žiarením.

Množstvo kyseliny hyalurónovej však s pribúdajúcimi rokmi v tele klesá

Úbytokkyseliny hyalurónovej sa zo začiatku prejavuje len vznikom menších liniek či vrások, neskôr sa však podpisuje pod celkové starnutie pokožky. Jej dopĺňanie je preto považované za prirodzený spôsob ako kožu chrániť proti pôsobeniu času. V porovnaní s kolagénom je kyselina hyalurónová nanášaná lokálne, no aj napriek tomu dokáže poskytnúť ochranu a zlepšiť celkový vzhľad pleti. Kolagén je navyše od nej závislý, pretože práve kyselina hyalurónová má podstatnú úlohu pri jeho produkcii. Jednoducho povedané, čím viac kolagénu a kyseliny hyalurónovej, tým je pleť zdravšia, pružnejšia a odolnejšia voči vráskam.

Je teda lepší krém alebo injekcia?

Aj keď najčastejšie kyselinu hyalurónovú nájdete v komerčne dostupných produktoch, ktoré sa nanášajú na povrch kože, najvyšší účinok má táto látka pri priamom vpichnutí. Krémy či séra s jej obsahom síce vytvárajú bariéru, ktorá v koži udržiava vlhkosť a robia ju hladšou, no jej veľké molekuly sa nedokážu dostať do kože a teda skutočne vyplniť vrásku.

Produkt, ktorý si vyberiete by mal obsahovať kyselinu hyalurónovú z prírodného zdroja, aj keď to môže znamenať vyššiu cenu. Zároveň si dávajte pozor, aby prípravok neobsahoval alkohol alebo konzervačné látky, ktoré znižujú pozitívne účinky na pokožku. Škodlivé sú aj ďalšie prísady používané v kombinácii s kyselinou hyalurónovou – vyhýbajte sa preto parabénom a sulfátom.

 

autor: TREG

Prečítajte si tiež